8 – 12 Ay Arası Bebeğiniz ve Uyku Düzeni

çocuk | uyku

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor, zaman çabuk geçiyor.

Bu dönemin bir önceki 6-8 ay arası dönemden en büyük farkı artık günde 3 öğün ek gıda sürecinin çok daha iyi oturmuş olması, gündüz uykusunun 2 uykuya düşmüş olması ve özel bir durum olmadığı sürece bebeğinizin gece 11-12 saat hiç beslenmeden rahatlıkla kesintisiz uyku uyuyabilecek bir dönemde olması.

Not: Eğer bebeğiniz daha erken doğduysa, yazıda bahsi geçen zamanlamaları bebeğinizin beklenen tahmini doğum tarihine göre düşünmeniz gerekecek. Örneğin, bebeğiniz 8 aylıksa ama 1 ay erken doğduysa, bu yazıyı okurken bebeğinizi 7 aylık gibi kabul edebilirsiniz.

Bu durumda Çocuk Uyku bölümündeki bebeğinizin beklenen doğum tarihine uygun yaşla ilgili yazıyı bulmanızı öneririm.

8-12 ay özelinde uyku konusuna geçmeden önce hatırlatmak istedim. Eğer daha önceki yazılarımdan kayıt olmadıysanız, 4-18 ay bebeklerin 3 zorlu uyku sorunu için verdiğim ipuçlarına ÜCRETSİZ kayıt olmanızı öneririm.

Sayısız anneye fayda sağlayan bu uyku serisinde, size de bir hafta boyunca her gün bir ipucunu yollayacağım. Buraya basıp hemen ücretsiz kayıt olabilirisiniz.

8-12 ay dönemimdeki bebeğinizin uyku ihtiyaçlarına dönersek, aşağıda detaylı şekilde üzerinden geçelim.

Uyku Miktarı

8-12 ay arası bebeklerin, gece ortalama 11-12 saat ve genelde gündüz 2-3 saat civarı (2 uyku şeklinde) uykuya ihtiyacı oluyor.

Gece Uykusu

Akşam ortalama saat 19.00 civarı (gündüz uyku durumuna göre biraz daha erken veya geç olabilir) gece uykusu başlangıcı olarak düşünülebilir ve sabah 6.00-7.00 aralığına kadar özel bir durum olmadığı sürece genelde hiç beslenme olmadan ve uykuları bölünmeden uyumaları mümkün bebeklerin.

Şu an bu 11-12 saatlik gece uykusu içinde 1 besleme veya fazlasını yapıyorsanız doktorunuzun onayı ile bunları teker teker veya bir kerede kesip gece beslemesini bırakmanızı öneririm. Zaten gündüz süt saatleri devam ediyor olacak, gece de çok kıymetli olan 11-12 saat kesintisiz uykusuna kavuşmuş olur böylece.

5 FAYDALI ÖNERİ

1. Beslenme düzeninin mümkün olduğunca verimli olmasına gayret etmek

Beslenme düzeni ve uyku düzeni her zaman birbirini tamamlar ve destekler. Özellikle artık bu dönemden itibaren hedef hep mümkün olduğunca sabah 7.00 ve akşam 19.00 arası bebeğinizin günlük süt ve ek gıda ihtiyacını gün içine yayarak gelişimi için ihtiyacı olan kalorileri almasını desteklemek ki, gece onun için çok çok faydalı olan kesintisiz uzun uykuları uyuyabilsin.

Bu dönemde günlük süt öğünlerinin yanı sıra artık gündüz 3 ana öğün ek gıda saatleri de oturuyor olacaktır.

2. Kaliteli uyku ortamı sağlamak

Kaliteli uyku ortamından kastettiğim bebeğin gündüz ve gece uyku saatinde kendi odasında, kendi yatağında, sessiz ve karanlık bir ortamda uyuması. Hatta burada bahsettiğim karanlık, zifiri mağara karanlığı. Ne kadar karanlık o kadar iyi. Bu derece yoğun karanlık hem gündüz uykularını uzatmasına, hem sabah erken uyanmaları engellemeye, hem de yazın normal uyku saatinde havanın kararmadığı dönemde yine rahat uykuya geçmesini sağlamak adına inanılmaz faydalı.

Düzenli olarak belli bir süre denediğinizde aradaki farkı siz de göreceksiniz zaten. Karanlık gece veya gündüz farketmez, bebeğe uyku sinyali verir, hem de hafif uyku geçişlerinde etrafta göreceği birşey yüzünden uykusunun açılmasını engeller. Dolayısıyla özellikle gündüz uykusundan da maksimum verimi almak için yine karanlık ortam yaratmanın büyük avantajları var. Ama uyanık olduğu saatlerde mutlaka günışığıyla iç içe olması önemli.

Bir de evet uyku ortamı sessiz sakin olsun diyorum ama siz evin içindeki diğer odalardaki normal ev hali seslerini engellemeyin, onlara da alışsın.

Burada elbette yine çok katı bir düzenden bahsetmiyorum, elbette dışarı çıktığınızda arabada da uyuyakalacak, bebek arabasında da uyuyacak. Sadece bilmek lazım ki bu uykuların kalitesi yatağında karanlık ve sessiz bir ortamdaki gibi olmayabiliyor.

Özellikle evde olduğunuz zamanlarda salonda, aydınlıkta, gürültüde uyutmak yerine uyku ihtiyacına özem gösterip daha kaliteli uyku ortamlarını kullanmak bana göre önemli ve faydalı. Çoğu zaman bu kaliteyi sağlayabilirseniz, bazı diğer zamanlar daha esnek olmak sorun olmayacaktır.

Bebeğim başka evlerde veya otellerde uyuyacağı zaman bu karanlığı nasıl sağlarım diye endişe etmeyin. Kalın siyah çöp torbalarını cama bantlarsanız yine bayağı bir karanlık olacaktır.

Artık bebeğiniz büyük ihtimalle istediği gibi dönebiliyor olacaktır dolayısıyla sırt üstü de yatırsanız o zaten kendine uygun pozisyonu alacaktır.

Halen önemli olan bazı güvenlik noktaları:

  • Şiltenin bebeğin içine gömülebileceği şekilde yumuşak olmaması, güvenli bir sertlikte olması
  • Şilteyi kaplayacağınız çarşafın şilteyi tam saracağından ve çıkmayacağından emin olmak
  • Yatağında örtü, yastık, battaniye, tülbent, yatak koruyucusu vb hiçbir şeyin bulunmaması
  • Oda çok sıcak olmamalı, bebeğiniz kesinlikle çok sıcak olmamalı ve terlememeli

Bir uyku arkadaşı bebeğinizin yatağına koymaya başlayabilirsiniz. Bu uyku arkadaşının ses çıkarmaması, ışıklı olmaması, üzerinde kopacak küçük cisimler olmaması ve sadece gerekiyorsa uyku öncesi rutini için yataktan çıkması, onun dışında hep yatağında kalmasını öneririm.

Bebeğiniz bu uyku arkadaşına ilgi göstermezse hiç şaşırmayın, ısrar etmeyin, yine de yatağında durmaya devam etsin. Ama yatağa koyduktan sonra bebeğiniz onu yere atıyorsa da odaya girip geri vermeyin oyun haline gelmesin. Bu konuda net olursanız bir süre sonra atmayı bırakır büyük ihtimalle.

Bir de daha önceki aylara ilişkin yazılarımda da bahsettiğim altı elbise tarzı bol uyku tulumlarından kullanmaya başlamadıysanız kesinlikle bebeğinizi daha da geç olmadan alıştırmanızı öneririm çünkü bu tarz uyku tulumlarının avantajı saymakla bitmez. Gece üşüdü derdiniz yok, bebeğin uyku saatleri ile bağdaştırdığı ona güven veren ve her uyuduğu farklı ortamda kullanabileceğiniz tanıdık bir uyku objesi. Ve de bebeğiniz büyüdükçe yataktan dışarı atlama teşebbüslerini geciktirmenize yardımcı olacaktır.

Not: Biraz masraflı biliyorum ama görüntülü monitör bebeğiniz uyurken onu takip edebilmek için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri. Hele hele bebeğinizin artık iyice hareketlendiği bu dönemlerde. Uzun aylar, yıllar kullanacaksınız kamerayı büyük ihtimalle. Eğer hala almadıysanız öneririm.

­

3. Bebeğinizin ayına uygun bir günlük beslenme ve uyku düzeni takip etmek

Elbette bu robotik bir düzen değil, hep artı eksi 15-30 dakikalık esnekliklerimiz var bebeğin yorgunluk durumuna göre ama yine de tutarlı bir genel düzen dahiline kalabiliyoruz.

Ve elbette halen bebeğinizin uyku sinyallerini takip etmek de çok önemli olmaya devam edecek, bu hiç değişmeyecek olan birşey, diğer taraftan bebeğiniz için gün içinde kaliteli uyku adına çok daha verimli olan uyku dalgaları var, amacımız bebeğinizin bunlardan maksimum şekilde faydalanmasını sağlamak.

Gündüz uykusunu toplam 2-3 saat civarı ve 2 uyku şeklinde düşünebilirsiniz.

  • Sabah yine bebeğinizi en geç saat 7.00’da uyandırıp güne başlamanızı öneririm.
  • Sabah uykusu için en verimli uyku dalgası saat 9.00 civarı başlar, bu saatler civarında başlayan sabah uykusu özellikle zihinsel gelişim açısından kıymetlidir. Ancak hem 2 uyku döneminde olduğu, hem de uyanık kalabilme süresi daha uzun olduğu için sabah uykusunu biraz daha geç yani ortalama 9.30 gibi başlayacak şekilde düşünebilirsiniz (öğlen uykusunu 2 saatten kısa uyuyorsa sabah uykusunu en fazla 45-60 dakika civarı uyutmanızı öneririm). Hatta 12-14 ay arası bazı bebeklerin sabah uykusuna dalması saat 9.45/10.00 civarını bulabiliyor, bu durumda en fazla 30-45 dakika sonra uyandırıp yine 13.00-14.00 arası öğlen uykusu başlangıcı şeklinde bir düzenleme yapabilirsiniz. Bu da akşam uykusunun 19.30 civarına kayması anlamına gelir.
  • Ama bebeğiniz yine sabah 9.30 gibi ilk uykusuna dalıyorsa, öğlen uykusunu da yine 13.00-13.30 gibi başlayacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu saatler civarında başlayan öğlen uykusu özellikle fiziksel gelişim açısından kıymetlidir. En uzun uykunun hep bu uyku olmasını hedefleyin (ortalama 2 saat veya 2 saat 15 dakika civarı).

Sonra yine akşam tüm uyku öncesi rutinler uygulanıp saat ortalama 19.00-19.30 civarı gece uykusu başlangıcı olarak düşünülebilir. Tabii ki 2 uykuya yeni geçtiği haftalarda ise yine de akşam daha erken uykusu gelebilir, bu alışma döneminde gerekirse 18.15-18.30 gibi çok daha erken yatırmaktan çekinmeyin. Alıştıkça yine bu 19.00 civarına doğru yine ileri kayacaktır.

4. Uyku öncesi rutini uygulamak

Uyku öncesi rutini, bebeğinizi karanlık ve sakin uyku ortamına götürdüğünüz zaman 10-15 dk civarı altını değiştirmek, ninni söylemek, kitap okumak, kucağınızda sırtını sıvazlamak gibi mümkünse hep aynı sırada uygulayacağınız bir düzen. Herkes farklı bir düzen kurabilir, yeter ki sakin aktiviteler olsun ve her uyku saatinde aynı aktiviteler aynı sırada uygulansın.

Burada amaç bebeğinizi uyutmak değil, sadece sakinleşmesine, gevşemesine destek olmak ve de en önemlisi bebeğe uyku zamanı sinyalleri vermek. Eğer rutin esnasında ağlıyorsa özel farklı bir derdi olmadığı sürece bunu yorgunluk olarak yorumlayabilirsiniz, bir daha ki sefere daha erken odaya gelirsiniz. Zaten yukarıda bahsettiğim saatlerden 10-15 dakika önce mutlaka odaya gelip rutin sürecini başlatmak iyi olur, böylece yorgun hale gelmeden ortalama bu süreler dahilinde tekrar uykuya dalmış olur.

Gece uykusu öncesi rutininize banyo da ekleyebilirsiniz. Elbette ki gece uykusu öncesi olan rutin banyo sonrası giyinme ve beslenme gibi aktiviteler de içerdiği için gündüzden daha uzun olması normaldir.

5. Yatağa uyanık koymak

Şu noktaya kadar rutinini uyguladıktan sonra uyanık halde yatağa koyup kendi kendine desteksiz (emmeden, sallanmadan vs) uyuyakaldığı bir düzen kurduysanız ne mutlu size, işiniz çok daha kolay.

Eğer bu henüz olmadıysa ve bebeğiniz halen destekli uykuya dalıyor ve sık sık uyanıp tekrar uykuya dalmak için aynı desteği arıyorsa çok gecikmeden ona kendi kendine uykuya dalabilme becerisini kazandırmanızı öneririm.

Yazının başında bahsettiğim ücretsiz uyku serimize kayıt olup bağımsız uyku konusunda e-posta üzerinden paylaştığımız daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Veya daha fazla zaman kaybetmeden hızlıca çözüme ulaşmak isterseniz 4-18 Ay Mışıl Mışıl Uyku Programımızla ilgili buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Sevgilerimle

Ahu Tükel

Pediatrik Uyku ve Ebeveyn koçu

Çiçek Ailem Kurucusu